אמנון בר-שיר

פרס קריל 2019
מכון ויצמן למדע

אמנון בר-שיר (Amnon Bar-Shir)

"במהלך הפוסטדוקטורט נחשפתי לשיטות מתקדמות של הדמיה ב MRI ומכיוון שתחום העניין העיקרי שלי היה מאז ומתמיד כימיה, השילוב של MRI עם כימיה היה די טבעי עבורי. פרס נובל לכימיה הוענק בשנת 2008 לשלושה מדענים שעסקו בפיתוח חלבונים פלואורסצנטיים להדמיה בעזרת מיקרוסקופ פלואורסצנטי ומאד רציתי לפתח טכנולוגיה מקבילה שמתאימה לMRI )למרות שבאופן תיאורטי MRI לא יכול ליצר תמונה בצבעים.“

זכה בפרס קריל על מחקרו בנושא חיישני מולקולרית מתקדמים ליישומים בהדמיה בתהודה מגנטית (MRI).

ביוסנסורים סינטטיים משמשים רבות במדע המודרני על מנת לאפשר מיפוי של תהליכים תוך תאיים; הם מאפשרים למדענים לסמן מולקולות בעלות עניין וכך מאפשר לראות את המיקום או את הפונקציה שלהן בתאים ורקמות במגוון רחב של צבעים. עם זאת, הביוסנסורים הנמצאים בשימוש כיום מבוססים על חומרים פלואורסצנטיים ולכן לא ניתן להשתמש בהם להדמיה בגוף האדם. המעבדה שלנו שואפת לפתח ביוסנסורים מתקדמים עם תכונות של צבעים מלאכותיים, על ידי שילוב של כימיה סינתטית ושיטות בביולוגיה מולקולרית, עבור הדמיה בתהודה מגנטית .(MRI) הביוסנסורים שאנחנו מפתחים, אשר מעניקים לשיטת MRI חדשנות של הדמיה ב״צבעים״ מאפשרים לנו למפות תהליכים תוך תאיים מורכבים בתוך הגוף החי ללא צורך בהתערבות פולשנית. הטמעה מוצלחת של הביוסנסורים שאנחנו מפתחים עבור MRI תאפשר לנו יכולות מתקדמות לאבחון  מוקדם של מחלות והערכות טובות יותר של יעילות טיפולים.

רגעים מכוננים?
”כאשר רעיון שנשמע מופרך למומחים גדולים בתחום ואתה מקבל עליו ביקורת, מוכח כבעל פוטנציאל גדול לפיתוח טכנולוגיות חדשות. הלכנו עם הרעיון הבלתי-אפשרי הראשוני לאורך כל הדרך, עד שהדגמנו את יעילותו ברקמה חיה."

זוכי פרס קריל

// order posts by year $posts_by_year;