דפנה שחף

קריל פרס 2019
האונ' העברית בירושלים

דפנה שחף (Dafna Shahaf)

"כשהתחלתי את הפרוייקט על הומור חישובי, כל מי שדיברתי איתו ייעץ לי לרדת מהרעיון. חבר טוב קרא לו "מהלך התאבדותי בשלב הנוכחי של הקריירה שלך (ובכלל)". אחרי כמה חודשים של עבודה, כשהרצתי את הניסוי הראשון, ידעתי שיש סיכוי סביר שאני לא אמצא שום דבר בדאטה. פחות או יותר הכרחתי את עצמי להסתכל על המסך ולראות את התוצאות, והיה סיגנל! התחלתי לקפוץ מהתלהבות“.

זכתה בפרס קריל 2019 על מחקרה בנושא אנושיות חישובית.

בשנים האחרונות מחשבים מצליחים לבצע משימות שנחשבו בלתי אפשריות עבורם עד לא מזמן, כגון נהיגה במכונית, ניצחון מול אלופי העולם במשחק גו או בשעשועוני טריוויה. כל פריצות הדרך האלו הן, למעשה, אותה פריצת דרך. בבסיס כולן  עומד שילוב של כוח חישובי גדל, כמויות מידע אדירות, ומערכות לומדות.

אני מתעניינת בעיקר בגבולות שבין הדברים שמחשבים יכולים לעשות,  לבין מה שמצוי עדיין מחוץ לטווח האפשרויות. ע"י ניתוח כמויות גדולות של מידע ושימוש באלגוריתמי למידה, אני מנסה לתת למחשב כלים להתמודד עם אספקטים "רכים" של ההתנהגות האנושית, כגון יצירתיות והומור. אלגוריתמים שפיתחתי שפטו בתחרות קריקטורות, מצאו עובדות טריוויה מפתיעות ברשת וסייעו לאנשים להמציא מוצרים חדשים ובלתי שגרתיים.

זוכי פרס קריל

// order posts by year $posts_by_year;