קרן צנזור-הלל

פרס קריל 2016
טכניון

ד"ר קרן צנזור-הלל (Keren Censor-Hillel) 

הכח החישובי של מודלים לחישוב מבוזר

מספר הטכנולוגיות שסביבנו המשלבות חישוב בקנה מידה גדול נמצא בעליה מתמדת.

בחרו את החברה המפעילה את מנוע החיפוש האהוב עליכם, ודמיינו את כמות המידע שהיא צריכה לאגור ולעבד בזמנים קצרים. באופן דומה, חישבו על הרשת החברתית החביבה עליכם, על רשת הבנקאות שאתם משתמשים בה, וכן הלאה. טכנולוגיות אלו צריכות לאגור ולעבד כמויות מידע גדולות, בזמנים קצרים, ובדרגות אמינות גבוהות.

על מנת להתמודד עם אתגרים אלו, רבות מן התשתיות שמאחורי טכנולוגיות אלו נשענות על מערכות מבוזרות. אלו מערכות המורכבות מאוסף של יחידות חישוב נפרדות, ומטעמי עמידות, הן פעמים רבות מתוכננות כך שלא יהיו תלויות בגורם שליטה מרכזי יחיד. בעוד שבמישור העקרוני יש הרבה מן המשותף למערכות אלו, הן גם מאוד שונות זו מזו מסיבות ברורות – למערכות השונות יש יעדים מעט שונים, כל אחת צריכה לעבוד בסביבה יחודית לה, וכן הלאה.

בשל חשיבותן של מערכות אלו לחיי היומיום של כולנו, חיוני להבין את התיאוריה העומדת בבסיסו של החישוב המבוזר. לצורך תכנון וניתוח של מערכות אלו, מוגדרות אבסטרקציות שלהן, שתפקידן למצות את העקרונות המשותפים להן, ולאפשר בסיס מתמטי שאותו ניתן לחקור. מודלים אלו רבים ושונים זה מזה.

המחקר שלי עוסק בחקר הכח החישובי של מודלים לחישוב מבוזר. מחקר זה משלב פן השוואתי רוחבי של יעילות החישוב האפשרית בין המודלים השונים, יחד עם פיתוח אלגוריתמים עבור פתרון בעיות מרכזיות הניצבות בפני מערכות אלו.

זוכי פרס קריל

// order posts by year $posts_by_year;