אבי שרודר

פרס קריל 2017
טכניון

ד"ר אבי שרודר (Carmel Rotchild)

נושא מחקר : ננו-תרופות מותאמות אישית לטיפול בסרטן

בחירת התרופה המתאימה ביותר לכל חולה סרטן הינה המטרה של רפואה מותאמת אישית. למרות הצורך, כמחצית מהחולים עדיין מטופלים בתרופה אשר אינה יעילה עבורם, שגורמת לאיבוד זמן יקר, החמרה במצב המחלה, ולתופעות לוואי. במחקר שהובלנו, שילבנו עקרונות של רפואה וננו-טכנולוגיה כדי לסייע לחולי סרטן ולמטפלים לבחור את התרופה המתאימה ביותר לכל חולה. למעשה, אנו מבצעים מעין 'בדיקת אלרגיה' בטוחה, בגוף החולה, שבוחנת איזו תרופה יעילה ביותר עבור כל חולה וחולה באופן אישי.

במעבדה פיתחנו ננו-חלקיקים שמאפשרים לחזות איזו תרופה, או שילוב של תרופות, מתאימה ביותר לכל חולה סרטן. הטכנולוגיה סורקת בתוך הגוף של החולה מגוון רחב של תרופות בו-זמנית מבלי לסכן את החולה (בדומה לבדיקת אלרגיה). השימוש בננו-טכנולוגיה מקנה רמת דיוק גבוהה ומאפשרת להתאים טיפול אפילו לסוג תאים ספציפי, על פי הצורך הרפואי. הטכנולוגיה נועדה לסייע לרופא\ה בבחירת הטיפול המתאים תוך שבוע ימים – על מנת שניתן יהיה להתחיל מוקדם ככל האפשר בטיפול יעיל.

כל ננו-חלקיק מכיל מינון מזערי של תרופה, ברקוד ספציפי המשויך לתרופה, וסמן פלורסנטי למעקב אחר החלקיקים. את החלקיקים מזריקים לזרם הדם והם מאתרים וחודרים לתאים הסרטניים בגוף. לאחר יומיים, נלקחת ביופסיה מהגידול. תאי הגידול ממוינים על פי סוג התא ועל פי הפעילות הרפואית של התרופה,ועל סמך התוצאות נבחרת התרופה.

שיטה זו תסייע לרופאים לבחור את הטיפול המתאים ביותר לחולי סרטן ותשפר את ההתמודדות עם המחלה ואיכות חייהם.

דר' אבי שרודר הינו חבר סגל בפקולטה להנדסה כימית בטכניון, בה הקים את המעבדה לתרופות ממוקדות מטרה וטכנולוגיות רפואה אישית. קבוצת המחקר בראשותו מתמקדת בפיתוח מערכות ננו-טכנולוגיות לטיפול בצרכים רפואיים, תוך התמקדות במחלת הסרטן.

זוכי פרס קריל

// order posts by year $posts_by_year;