מור ניצן

פרס קריל 2024
האונ' העברית בירושלים

מור ניצן 

 

שייכות בעת הענקת הפרס:

האוניברסיטה העברית בירושלים

ביה"ס להנדסה ולמדעי המחשב ע"ש רחל וסלים בנין

 

נימוק למתן הפרס:

"על מחקרה המקדם את ההבנה והשליטה בהתנהגות קולקטיבית של רקמות, וחשיפת היבטים שונים בפעילות  של תאים במצבי בריאות ומחלה"

 

מחקרה של ד״ר ניצן עוסק בפיענוח התנהגות קולקטיבית מורכבת במערכות ביולוגיות באמצעות שילוב כלים ורעיונות ממדעי המחשב ומפיזיקה. היא מפתחת כלים תיאורטיים וחישוביים, המבוססים על למידת מכונה ומערכות דינמיות, במטרה לפענח שכבות מידע חבוי המקודד על ידי תאים וקשור למבנה רקמות הגוף ולתהליכים ביולוגיים דינאמיים. מטרת המחקר להגדיר טוב יותר עקרונות בסיסיים המעצבים מערכות ביולוגיות רב-תאיות, ובכך לקדם את ההבנה ויכולת השליטה על התנהגות ביולוגית קולקטיבית.

ד"ר ניצן חוקרת, בין השאר, כיצד תאים מקודדים מידע ומתקשרים ביניהם, ואיך ניתן לפענח תהליכים כאלה בעזרת מידע ביולוגי רב-מימדי. מחקרה מתמודד עם הפיכת נתונים מורכבים, שכמותם גדלה באופן אקספוננציאלי, לתובנות ועקרונות של מערכות ביולוגיות רב-תאיות. העבודה מקדמת את ההבנה והשליטה בהתנהגות קולקטיבית של רקמות, וחושפת היבטים שונים של זהות תאית בבריאות ובמחלה. לעבודותיה ערך רב הן למחקר בסיסי והן למחקר יישומי וניתן יהיה בעזרתן לשפר את הבריאות של כולנו.

ד"ר מור ניצן היא בוגרת תואר ראשון בפיזיקה, מתמטיקה ומדעי קוגניציה, תואר שני ודוקטורט בפיזיקה, כולם מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ופוסט-דוקטורט משולב באוניברסיטה העברית,  האוורד, ומכון המחקר ברוד ב-MIT. כיום היא מרצה בכירה בבית הספר למדעי המחשב והנדסה, ועובדת בשיתוף פעולה עם מכון רקח לפיזיקה והפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים.

 

זוכי פרס קריל

// order posts by year $posts_by_year;