רעיה סורקין

פרס קריל 2024
אונ' תל-אביב

רעיה סורקין

 

שייכות בעת הענקת הפרס:

אוניברסיטת תל-אביב

הפקולטה למדעים מדויקים ע"ש ריימונד ובברלי סאקלר

ביה"ס לכימיה

 

נימוק למתן הפרס:

"על תרומות משמעותיו להבנת מנגנונים ותפקידי חלבונים בקרום התא"

 

תהליכים פיזיולוגיים רבים מאופינים על ידי שינויים דרמטיים בקרומי התאים (ממברנות התאים). עבודתה של ד"ר סורקין מתמקדת בהשפעת עקמומיות ומתח הפנים של קרום התא על פעילותם של חלבונים הקשורים להפריה, לתקשורת בין תאים, ולהדבקה על ידי וירוסים. הבנת תפקידם של חלבונים אלה, ואופן הבקרה של פעילותם, תתרום בטווח הארוך לפיתוח טיפולי פוריות חדשים, אמצעי מניעה לא הורמונאליים, ותרופות אנטי-ויראליות.

ד"ר סורקין וצוות המעבדה שלה הצליחו לפענח את תהליך יצירת המיגרוזומים- אברונים תאיים שהתגלו לאחרונה הנוצרים בעקבות התנפחות מקומית של סיבי ממברנה הנוצרים במהלך נדידת תאים. המיגרוזמים אוגרים בתוכם ביו-מולקולות תוך תאיות כמו דנ”א, רנ”א, חלבונים ואף אברונים שלמים כמו המיטוכונדריה. בשלב מאוחר יותר הם מתנתקים מהתא ומשתחררים לסביבה בצורה של בועיות ממברנה המשמשות להעברת מידע ולתקשורת בין תאית. לאחר השחרור המיגרוזמום נאספים ע”י תאים אחרים וכך למעשה יכול תא מסוים לדעת מה מצבו של התא השכן.  פענוח מנגנון זה תורם להבנה מעמיקה יותר של מחלות שונות, כמו סוגים שונים של סרטן, הנגרמות כתוצאה מתהליכי תקשורת לקויים בין תאים. הדבר טומן בחובו יכולות עתידיות לתכנון טיפולים חדשניים למחלות אלה ולייצור תרופות ביולוגיות ממוקדות מטרה המבוססות על מיגרוזמים.

ד"ר רעיה סורקין למדה תואר ראשון בהנדסה ביו-כימית בטכניון, תואר שני בהנדסת חומרים באוניברסיטת תל-אביב, דוקטורט בכימיה במכון ויצמן למדע, פוסט דוקטורט בביופיזיקה ב-Vrije Universitet  שבאמסטרדם, ופוסט דוקטורט נוסף בכימיה פיזיקלית באוניברסיטת תל אביב. כיום היא מרצה בכירה בביה"ס לכימיה באוניברסיטת תל אביב.

זוכי פרס קריל

// order posts by year $posts_by_year;