שרגא שוורץ

פרס קריל 2020
מכון ויצמן למדע

שרגא שוורץ (Schraga Schwartz)

 

 

 

זכה בפרס קריל עבור עבודותיו למיפוי אבני בניין נוספות לאר-אן-אי (RNA) והבנת הפוטנציאל שלהן לשנות את המסר הגנטי המועבר על ידי האר-אן-אי ובכך לווסת את תהליכי קבלת ההחלטות בתא.

 

 

המחקר של שוורץ ועמיתיו מתמקד בחשיפת אבני הבניין הבסיסיות מהן מורכבות מולקולות אר.אן.איי שליח(mRNA) המשמשות לתרגום המידע התורשתי האגור בדי-אן-אי (DNA). בעבודותיו פענח שוורץ את מנגנון הפעולה של אחד השינויים האפשריים באר-אן-אי שליח, וגילה כי ביכולתו לשנות את המסר הגנטי.

 

הדי-אן-אי הוא מעין "ספר הוראות"בעל יכולת להשתנות עם הזמן. תגים כימיים נצמדים לדי-אן-אי (DNA) במיליוני מקומות, ומשנים את ההוראות הגנטיות. במחקרים אחרונים התברר כי במידע הגנטי עשויים להתחולל שינויים גם לאחר שהמסר "נשלח": התגים הכימיים יכולים להיצמד לאר-אן-אי שליח, אותן מולקולות ארעיות המעבירות את המתכון להרכבת חלבונים מהדי-אן-אי אל המכונות התאיות אשר בונות את החלבונים.

 

עשרות שנים מקובל היה לחשוב שהRNA בנוי מארבע אבני בניין בלבד, אולם שורה של מחקרים מהשנים האחרונות, בהם מחקריהם של שוורץ ועמיתיו שהתפרסמו בכתבי העת המדעיים Nature ו־Cell, זיהו ומיפו אבני בניין נוספות  ל- RNA ותרמו להבנת תפקידיהם בתוך התא. בין השאר הראו שוורץ ועמיתיו כי לאבני בניין אלה פוטנציאל לשנות את המסר הגנטי המועבר על ידי ה-RNA, ובכך לווסת את תהליכי קבלת ההחלטות בתוך תאים. יותר מ-100 שינויים עשויים לחול באר-אן-אי שליח, אך רק חמישה מוּכרים כיום למדע. יותר מכך, רק בשנים האחרונות הכירו המדענים בחשיבות העצומה של שינויים אלה, אשר מהווים למעשה מנגנון בקרה גנטית, וביכולתם להגביר או להפחית את ביטוי הגנים, או אפילו להפעיל או להשתיק גן זה או אחר. כתוצאה מכך הם ממלאים תפקיד ברוב התהליכים הביולוגיים, ועלולים להיות מעורבים במיגון רחב של מחלות. ממצאי המחקרים של שוורץ יכולים לתרום להבנת מחלות שבהן יש מוטציות באנזימים המעורבים ביצירת אבני הבניין השונות, ובכלל זה סרטן, השמנת יתר חמורה ומחלות מוח ניווניות.

 

שרגא שוורץ תיכנן להיות רופא. הוא למד במסלול המשלב לימודים קליניים ומחקר, אך כשנה לפני שסיים את לימודי הרפואה, החליט שוורץ להתמקד במחקר מדעי. לדבריו "יש ערך מוסף לעיסוק גם ברפואה וגם במחקר, אך הבנתי שמהמחקר אני נהנה הרבה יותר". כיום עבודתו המקצועית המרשימה זוכה להכרה בכל העולם.

זוכי פרס קריל

// order posts by year $posts_by_year;