ג'ספר ג'ונס

זוכה פרס וולף באמנות 1986

ועדת פרס וולף באמנות (ציור) לשנת תשמ'ו-1986 החליטה להעניקו לאמן:

ג'ספר ג'ונס (Jasper Johns)
ניו-יורק, ארה'ב

"הוא מן הדמויות המנהיגות ורבות ההשפעה בעולם בתחום "אמנות הפופ" מאז ראשיתה."

ג'ספר ג'ונס הוא מן הדמויות המובילות בעולם 'באמנות הפופ' מאז היווצרותה. עם זאת הוא אמן בעל אופי אינדיבידואלי הן בנושאי יצירתו והן בסגנונם ותופס מקום מיוחד גם בתוך משפחת האמנים במגמה חשובה זאת באמנות המודרנית.

ג'ונס סיים את לימודיו באוניברסיטת קארוליינה הדרומית ועבר לניו-יורק בשנת 1949. למן שנת 1950 הוא נמצא בקשר אמיץ עם המוסיקה של ג'ון קרייג', עם הריקוד של מרס קאנינגהם ועם הצייר רוברט ראושנברג. שלושה אלה התכוונו ליצור אמנות דמוקרטית בהשתמשם בנושאים, בסמלים, חפצים ובחומרים פופולריים בני תקופתנו. בכיוון זה יצר ג'ונס בשנים 1954-1955 איקונוגרפיה חדשה לעולם המודרני. הוא הציב במוקד עבודתו את החפץ כסמל המשקף מצבים ואירועים, במקום לתאר סיפור או נוף. בציוריו מאותה תקופה, כגון 'הדגל', 'המטרה' ו'המספר' יצר ג'ונס סמלים חדשים שנלקחו מסביבתו העכשווית. יצירות אלה הביאו להכרה מיידית בחשיבותו האמנותית ולתערוכת היחיד הראשונה שלו בשנת 1958 בגלריית ליאו קאסטלי בניו-יורק.

השימוש בטכניקות הציור והגרפיקה כאחד עזרו לשבור את הגישה המסורתית ליצירתו של אמן כאל יצירת מופת ייחודית חד פעמית. פרס וולף המוענק לג'ספר ג'ונס הוא אות הוקרה לניסיונותיו האמיצים ליצירת איקונות מודרניות, וכן לדרך שבהם הוא מביע אותן.

אמנות

// order posts by year $posts_by_year;