ברוס נאומן

זוכה פרס וולף לציור/פיסול 1993

ועדת הפרס באמנות לשנת תשנ'ג – 1993 החליטה פה אחד להעניקו לאמן:

 

ברוס נאומן (Bruce Nauman)
גליסטאו, ניו-מקסיקו, ארה'ב

 

"על עבודתו הראויה לציון כפסל ועל תרומתו יוצאת הדופן לאמנות המאה העשרים."

 

הפרס מוענק לאמן אמריקני ברוס נאומן כאות הוקרה על מגוון אמנותו ואיכותה, הבאים לידי ביטוי בעבודתו כפסל רב מקוריות, דמיון, שנינות ועצמה מוסרית.

 

החל בפסלי מיצג פורצי-הדרך שהותקנו בשנות השישים המאוחרות וכלה בעבודותיו העכשוויות, מתגלה נאומן כאמן נועז, השואף לגלות מצבי אנוש רגשיים ופסיכולוגיים מורכבים, אגב בחינת המתאר של כלי העשייה האמנותית עצמם, אף על פי שהוא משתמש באמצעים כה מגוונים, כגון נייר, פלדה, ארד יצוק, חלקי מכונות תעשייתיות, וידיאו, סרטים, שילוט ניאון, הולוגרפיה, וצילום רגיל, מעולם לא שיקע נאומן את עצמו בנוחות המדומה של סגנון מזהה או שיטת עבודה סטנדרטית. חיפושיו העקביים אחרי ביטויי לשון ורעיונות התמזגו תמיד עם גישתו הבלתי-אורתודוקסית אל חומרים ועם חוש הומור חזק. בעוד נאומן תוהה אחר מרכיביה האונטולוגיים-המהותיים של האמנות, מוסיפה יצירתו לשמר את עצמתה הייחודית כהתנסות מיידית.

 

בהיותו מוכר בבירור כאחד הפסלים המובילים בדורו, מוסיף הוא להיות חשוב במיוחד לאמנים צעירים יותר, ואינו מושפע ממעמדו המרכזי. אף שעכשיו אוצר ביטוייו מבוסס ואיתן, עבודותיו החדשות רעננות ועמידות ממש כעבודותיו הראשונות שהסבו אליו את תשומת ליבם של האמנים באמריקה ובאירופה, וכן של אספנים, אוצרים ומבקרים, בשנות השישים. ברוס נאומן הנו בבירור אחד מגדולי האמנים במאה הזאת.

אמנות

// order posts by year $posts_by_year;