רוזמרי טרוקל

זוכת פרס וולף לאומנות 2011

ועדת פרס האומנות החליטה פה אחד כי פרס וולף לשנת 2011 יוענק לרוזמרי טרוקל

 

הפרס מוענק לגב' טרוקל על אמנותה, החוקרת ומשלבת חומרים, תהליכים ומושגים מדיסציפלינה, ממסורות ומתחומים שונים. עבודתה נשענת על המקומי, שואבת מן האמנויות היפות ומן התרבות העממית גם יחד, ובאמצעותן היא קוראת תיגר על דעות רווחות ועל דרכי פעולה שגורות, ומגדירה מחדש את אמנות העתיד;

 

על ריבוי הממדים ביצירתה, המושתתת על תודעה פמיניסטית רחבת אופקים שהדוגמטיות ממנה והלאה; על השפעתה על אמני הדור הצעיר ותמיכתה בהם, הן באמצעות יוזמות של אוצרת ואספנית אמנות והן באמצעות הוראה כפרופסור באקדמיה לאמנות של דיסלדורף;

 

על טיפולה המעמיק בסוגיות הנוגעות לגיבוש תערוכות ולהיבטי הצגתן – בכלל זה עיונה המחודש בצורות תצוגה נהוגות, כגון רטרוספקטיבה, תערוכת יחיד ותערוכה קבוצתית, לא אחת באמצעות שיתופי פעולה. טרוקל עוסקת באופן יצירתי בתערוכה עצמה כמדיום וכצורה אמנותית.

 

על קריאת התיגר על ההיררכיות המקובלות בעולם האמנות באמצעות חיבור ספרי אמנות ומִכפלים כחלק בלתי נפרד ממעשה האמנות שלה, זאת לצד פיסול, ציור, עבודות בקרמיקה ובטקסטיל, רישום, הדפסים, וידיאו ועיצוב.

 

רוזמרי טרוקל (נולדה 1952, גרמניה) קנתה לה מוניטין בתערוכות רבות וחשובות, וזכתה בפרסים יוקרתיים על עבודתה. בשנת 1999 ייצגה את גרמניה בביאנלה בוונציה. עבודותיה הוצגו באין-ספור תערוכות של אמנות בת-זמננו ברחבי העולם, ביניהן דוקומנטה 10 בקאסל (1997) ותערוכת קרנגי הבין-לאומית (2008). תערוכות יחיד מיצירתה הועלו במוזיאונים המובילים בעולם, בהם המוזיאון לאמנות מודרנית (MoMA), ניו יורק; מוזיאון ישראל, ירושלים; המוזיאון לאמנות מודרנית, פריז; מרכז ז´ורז´ פומפידו, פריז; מרכז האמנות DIA, ניו יורק; ומוזיאון לודוויג, קלן.

אמנות

// order posts by year $posts_by_year;