אודות קרן וולף

אודות קרן וולף

?>

"קידום מצויינות מדעית חקרית ומצויינות אמנותית הן מן המטרות המרכזיות של מדינת ישראל. באמצעות פרס וולף מדינת ישראל חולקת כבוד לאותם אלו המעניקים תרומה יוצאת דופן, לא רק לקהילה המדעית, אלא לעולם כולו. אין כמו קרן וולף להביע את המחויבות הישראלית, הייחודית והיהודית לתיקון עולם, לקידומו ולפיתוחו."               ראובן (רובי) ריבלין,  נשיא מדינת ישראל

 

קרן וולף הינה קרן ישראלית ממלכתית, שמטרתה קידום המצוינות במדע ובאמנות.

קרן וולף נוסדה בשנת 1975 על ידי ד"ר ריקרדו וולף ז"ל, ממציא, דיפלומט ונדבן, ואשתו, פרנסיסקה סובירנה-וולף אלופת העולם בטניס בשנות ה-20, אשר תרמו את הונם לשם הקמת הקרן.

כללי הענקת הפרס קבועים בחוק קרן וולף, שאושר בכנסת בשנת 1975. 

בראש מועצת קרן וולף מכהן שר החינוך. חברי חבר הנאמנים, חברי מועצת הקרן, ועדות הקרן וכן ועדות השיפוט הבינלאומיות עושים את עבודתם בהתנדבות. הקרן נתונה לביקורת מבקר המדינה.

מדי שנה, מעניק נשיא מדינת ישראל בשם הקרן את פרס וולף היוקרתי – פרס בין-לאומי המוענק למדענים ואמנים מרחבי העולם, עבור הישגיהם "לקידום המדע והאמנות לטובת האנושות".

הפרסים מוענקים בתחומי המדעים: רפואה, חקלאות, מתמטיקה, כימיה, פיזיקה ובאמנות: ציור ופיסול, מוזיקה ואדריכלות.

הזוכים נבחרים על ידי וועדות שיפוט בינלאומיות, המורכבות בכל שנה מחדש מאנשי מקצוע מובילים בתחומם, מיבשות שונות.

הפרס מוענק לזוכים ולזוכות בטקס חגיגי הנערך במשכן הכנסת

 

 

ריקרדו וולף

ד"ר ריקרדו וולף נולד בשנת 1887 בהנובר, גרמניה. אביו, מוריץ וולף, שהיה מעמודי התווך של הקהילה היהודית בעירו, גידל את ארבעה עשר ילדיו במסירות, העניק להם חינוך יהודי מסורתי והשריש בהם ערכי מוסר נעלים, ערכים שהטביעו את חותמם על ריקארדו הצעיר, והנחו אותו כל חייו.

 

ד"ר  ריקרדו וולף עזב את גרמניה לפני פרוץ מלחמת העולם הראשונה. הוא התיישב בקובה ואימץ אותה כמולדתו השנייה. בשנת 1924 נשא לאשה את פרנסיסקה סובירנה, בת ספרד, שהייתה אלופת טניס בשנות העשרים.

 

במשך שנים רבות שקד ד"ר וולף על פיתוחה של המצאה להפקת ברזל מהסיגים הנותרים בכורי ההיתוך לאחר תהליך ההפקה הראשוני. עם הצלחת המחקר נוצלה המצאתו במפעלי פלדה רבים ברחבי תבל. בזכות המצאה זו צבר ד'ר וולף הון ניכר.

על אף הצלחתו הכספית לא התעלם ד'ר וולף מהעקרונות האנושיים, שהנחו אותו מצעירותו והניעו אותו לתמוך בפידל קסטרו עוד בשלבים הראשונים של המהפכה בקובה. בשנת 1961, על פי בקשתו של ד"ר וולף, מינהו קסטרו לשגריר קובה בישראל.

 

הייתה בכך לא רק הכרת תודה על תמיכתו של ד"ר וולף במהפכה, אלא גם הכרה בכישוריו כדיפלומט ובאישיותו יוצאת הדופן. בתפקיד זה שירת עד שנת 1973.

 

עם סיום תפקידו כשגריר החליט ד"ר ריקארדו וולף להישאר בישראל, ובה חי עד סוף ימיו.

 

בשנת 1975, יחד עם נשיא המדינה אפרים קציר, ראש הממשלה יצחק רבין ושר החינוך אהרון ידלין יסדו את קרן וולף, שבאמצעותה ביטא ריקרדו וולף את חזונו ודאגתו לאנושות בלי כל אפליה, הן בעודו חי ואף לאחר מותו.

 

בפברואר 1981 נפטר ד"ר ריקארדו וולף בביתו בהרצליה, וחודש לאחר מכן נפטרה רעייתו פרנסיסקה.

הנהלה ובעלי תפקידים