מיכאל שפירא

פרס קריל 2015
האונ' העברית בירושלים

מיכאל שפירא 

תחומי מחקר :
שיפור תשתית התקשורת באינטרנט

האינטרנט הפך לחלק בלתי נפרד מכל היבט של חיינו, מיחסים חברתיים ועד שירותים בנקאיים וממשלתיים. אולם, על אף האתגרים הכבירים, ובכללם גידול אדיר במספר המשתמשים ובעומס תעבורת המידע באינטרנט, תקלות רבות, התקפות תכופות על תשתית התקשורת, ועוד, תשתית התקשרות באינטרנט דהיום שונה אך במעט מכפי שהיתה לפני עשרות שנים. כתוצאה מקיפאון מתמשך זה, סובל האינטרנט מבעיות קשות, דוגמת פגיעות חמורה להתקפות, העדר יציבות, ויעילות ביצועים נמוכה. חוקרים, גופים ממשלתיים, וגורמים בתעשייה, משקיעים מאמצים מרובים בחיפוש דרכים ״לתקן״ את האינטרנט.

ד״ר שפירא הוא חבר סגל בביה״ס להנדסה ומדעי המחשב באוניברסיטה העברית בירושלים. מחקרו מציע ובוחן תכנונים לתשתית התקשורת באינטרנט של המחר. בפרט, חוקר ד״ר שפירא אופנים חדשים לניתוב המידע באינטרנט, דרכים חדשות להגנה על תשתית התקשורת באינטרנט מפני תוקפים ותקלות, כיוונים חדשים להתמודדות עם עומס המידע ברשת, ועוד. עבודותיו בתחומים אלה זיכו אותו בפרסים מטעם האקדמיה והתעשיה, בארץ ובחו״ל. טרם הצטרפותו לאוניברסיטה העברית, היה ד״ר שפירא חבר בקבוצת הרשתות של גוגל בניו-יורק וגם עבד כחוקר באוניברסיטאות ברקלי, ייל, ופרינסטון.

נושא מרכזי במחקרו של ד״ר שפירא הוא אבטחת ניתוב המידע באינטרנט. פגיעותה של המערכת הנוכחית לשליחת מידע באינטרנט מאפשרת לתוקפים לנתב לשטחם מידע שמיועד לגורמים אחרים (ממשלות, חברות ענק, בנקים, ועוד). התקפות כאלה מתרחשות מדי יום ביומו. למרות הצעות רבות להחלפת למנגנון ניתוב המידע הנוכחי, ניתוב מידע בטוח רחוק מאוד עדיין מסיבות טכנולוגיות, כלכליות, ואף פוליטיות. מחקרו של ד״ר שפירא בוחן אופנים להתגבר על האתגרים הניצבים בפני מימוש ההצעות הקיימות, כמו גם דרכים חדשות וישימות לאבטח את האינטרנט.

זוכי פרס קריל

// order posts by year $posts_by_year;